logo

Dezinformace v online prostředí

Falešné zprávy nejsou nic nového, veřejné mínění bylo manipulováno od nepaměti. S nástupem internetu získaly tyto manipulace nový rozměr. První duben – apríl – je jediný den, kdy lidé opravdu přemýšlí nad tím, zda je informace na internetu pravdivá. Ve vysvetli.cz jsme fenomén dezinformací v online světě zpracovali v podobě animovaného videa a tento článek shrnuje informace, které jsme při tvorbě shromáždili. Doufáme, že tím přispějeme k větší obezřetnosti při práci s informacemi.

Fake news je smyšlená zpráva, kterou autor tvoří a šíří, s cílem ovlivnit myšlení a chování ostatních ve svůj prospěch. Nebezpečné jsou zprávy, které kombinují pravdivé střípky, do celkově lživé a manipulativní zprávy.

Proč někdo vytváří smyšlené a nepravdivé zprávy? Jako za většinou lidského konání je možné v pozadí odhalit touhu po moci, penězích nebo vlastním sebeurčení. Moc bývá spojována s politickou manipulací nebo propagandou – nejčastějším cílem je diskreditace politických oponentů nebo manipulace veřejností. V současnosti je ukázkou především podezření na ovlivnění Amerických voleb.

Fake news mohou být zdrojem příjmů. Existují stránky, které vytváří dezinformace s cílem získat více návštěvníků a vydělat na online reklamě. Přečtěte si příběh makedonského městečka Veles a jeho mladých obyvatel, kteří vytvořili hojně navštěvované dezinformační weby. Tvorbou šokujících smyšlených zpráv se jim podařilo obohatit. Na internetu je spousta tvůrců ochotných nabídnout cokoliv s vidinou zisku.

Je dobré si uvědomit propastný rozdíl mezi novinářem, který se řídí etickým kodexem a jde s kůží na trh a anonymním autorem pochybného e-mailu.

Pro šiřitele konspiračních teorií, může být motivací pocit vlastní výjimečnosti. Jejich odlišná víra a vymezení proti ověřeným faktům se stává smyslem jejich života. Příkladem je společenství lidí, kteří věří, že Země je placatá. Všichni chceme něčemu věřit, proto se obklopujeme lidmi, kteří sdílí „naší“ pravdu, a naopak zuřivě napadáme kohokoli, kdo náš pohled na svět kritizuje.

V boji s dezinformacemi je základní dovedností kritické myšlení. Psycholog Daniel Willingham ho popisuje, jako schopnost vidět obě strany problému. Je to v zásadě otevřenost pochybovat o předkládaných faktech a snaha s pomocí rozumu a logiky dospět k rozhodnutí, zda je daná informace pravdivá. Níže uvedené rady upozorňují, jak dezinformace rozpoznat.

Kritické myšlení je schopnost  připustit, že se můžete mýlit. Je to schopnost rozporovat vlastní názor a snaha podívat se na problém z druhé strany.

Užitečné odkazy:
zvolsi.info - Vzdělávání v oblasti dezinformací.
hoax.cz - Databáze poplašných zpráv
a podvodných e-mailů.
demagog.cz  - Ověřování výroků politické elity.
hatefree.cz - Mimo jiné odhaluje hoaxy a vyvrací mýty.

Za tým vysvetli.cz:
Autor článku: Michal Andera
Scénář: Michal Andera, Kryštof Pacourek
Režie: Kryštof Pacourek
Ilustrace: Filip Hřiba
Animace: Olga Tesliuk, Matouš Vyhnánek,
Filip Hřiba, Kryštof Pacourek
Hlas: Jakub Žalud
Zvuk: Matouš Vyhnánek

Napadá vás zajímavý fenomén, který stojí za vysvětlení?
Napište nám na: michal@vysvetli.cz